Jak wybrać idealną firankę balkonową?

Odpowiednio dopasowane firanki balkonowe potrafią odmienić wystrój całego wnętrza. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na ich dobór. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, szukając najlepszych firanek na okno balkonowe. Wyjaśniamy też, kiedy można z nich w ogóle zrezygnować.

 

Jak wybrać idealne firanki balkonowe?

Szukając idealnej firanki na okno balkonowe, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim to, kto współdzieli z nami pomieszczenie z balkonem. Jeżeli mieszkają z nami małe dzieci lub zwierzęta, wtedy najlepiej zdecydować się na krótkie firanki balkonowe. Chodzi o to, aby nasza pociecha czy pupil miał ograniczony dostęp do firanki. Ale to nie jedyny aspekt wyboru. Oto pozostałe.

 

Wymiar okna balkonowego

Jeżeli jest niestandardowy, wtedy najlepiej sprawdzą się firanki balkonowe na metry. Ich wzory i kolory stanowią bardzo szeroką gamę, dzięki czemu mamy w czym wybierać. Najkorzystniej w tym wypadku poszukać sklepu lub hurtowni on-line, które posiadają tego typu towar.

 

Wielkość wnętrza

Ten aspekt decyduje o tym, czy wybrać firankę gęstą, czy mniej wzorzystą. Gdy posiadamy:

  • mały metraż – praktyczniejsze będą firanki balkonowe mniej wzorzyste, gdyż wpuszczą do pomieszczenia więcej światła;
  • duży metraż – lepiej zdecydować się na firany bardziej gęste, dzięki czemu uzyskamy nieco przytulności w naszym wnętrzu.

 

Dominująca w pomieszczeniu kolorystyka

To kolejna ważna kwestia naszego wyboru. Najlepiej, jeśli nasza firana będzie utrzymana w kolorystyce, jaką posiadają dodatki w naszym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że pełni ona prócz praktycznej funkcji – także dekoracyjną. Nie powinna więc „gryźć się” z pozostałymi elementami wyposażenia naszego pomieszczenia.

 

Rodzaj stylizacji naszego wnętrza

Ma to związek z doborem materiału, z jakiego zostały wykonane firanki balkonowe. W przypadku gdy:

  • nasze wnętrze urządzone jest nowocześnie lub minimalistycznie, wtedy lepiej sięgać po firany gładkie np. wykonane z woalu;
  • nasze pomieszczenie jest urządzone w stylu boho lub klasycznym, wówczas dobrym rozwiązaniem będą firanki żakardowe.

 

Czy wzór firanki balkonowej ma znaczenie?

Niekoniecznie, chociaż wiele zależy w tej kwestii od naszych osobistych upodobań. Jeśli lubimy różnorodność i gdy w naszym wnętrzu „dużo się dzieje”, wtedy lepiej zaprezentują się w nim firanki balkonowe zdobione kolorowymi motywami roślinnymi lub zwierzęcymi. Gdy jednak wolimy, jeśli w naszym pomieszczeniu dominuje elegancja lub jesteśmy zwolennikami minimalizmu, firanka powinna być gładka i najlepiej jednobarwna.

 

Kiedy lepiej zrezygnować z firanki?

To dość indywidualna kwestia. Istnieją jednak pewne czynniki przemawiające na jej korzyść. Lepiej zrezygnować z firanki balkonowej, gdy w domu:

  • mamy bardzo psotne zwierzęta;
  • przebywają niesforne dzieci;
  • wpada niewiele słońca.

Jeżeli mimo wszystko nie chcemy rezygnować z posiadania firanki, postarajmy się dobrać ją do specyfikacji naszego wnętrza.